Liiklusteemalise vestluse, 05.05.2016 saates


 • Sellel nädalal pöörame me kõik ühiselt tähelepanu eeskujulikule ja korralikule liiklemisele, sest 2.-7 maini toimub Eeskujuliku liiklemise nädal.

  Nädala jooksul, esmaspäevast neljapäevani, keskenduvad erinevad veebifoorumid ja Raadio 2 hommikusaated liiklusteemadele, kus selle ala eksperdid ja liikluses osalejad oma kogemusi ja tähelepanekuid jagavad.

   

  R2 saade „Agenda“, neljapäeval 05.05.2016 algusega kell 13:00

  Saatejuht: Eeva Esse

  Külalised: Sirle Loigo (Politsei- ja Piirivalveameti politseikapten) ja Katrin Kärner-Rebane (Maanteemaeti ennetustöö osakond)

  Saate teema: „Kes liikluses vastutab?“

   


  Sirle Loigo sõnul tuleb liiklust vaadelda kui tervikut iga liikleja vaatevinklist, arvestades kõikide liiklejaga. Ning omakorda sõltub seal väga palju juba igast liiklejast endast, kas ta jõuab õhtul tervena koju tagasi või mitte. Ja vähe sellest, iga liikleja kohustus on käituda vastavalt, et ka teised liiklejad jõuaksid ohutult õhtuks koju.


  Kuna eksimine on inimlik (ja see kehtib ka liikluses), siis tuleb käituda nii, et kui liikluses teine pool eksib, siis meie ise oleksime selleks valmis. Sirle sõnul tuleb piltlikult olla ka linnaliikluses valmis selleks, et "põder jookseb teele!"

  Katrin Kärner-Rebane lisas, et lisaks valmisolekule võiks ka jalakäija jääda ülekäiguraja ees ikka seisma ja vaadata, et kas autojuht on teda märganud. Kui nüüd selline silmside on saavutatud, saab ohutult üle tee minna ning miks ka mitte autojuhti viipega tänada. Selliselt käitudes on palju suurem võimalus, et kõik läheb hästi ja nii jalakäial kui ka autojuhil on tuju samuti palju parem.


  Saatejuhi küsimusele, et millised on peamised õnnetuste põhjused vastas Sirle, et eelkõige ikkagi liigne kiirus ja seejärel kõrvalised tegevused roolis (mobiiltelefonid, söömine, suitsetamine), alkoholi mõjud, väsimus jne.

  Räägiti ka, et istudes kõrvalistujana juhi kõrval, kes ületab kiirust või tegeleb sõidu ajal kõrvaliste tegevustega, tuleb kindlasti võtta need ohtlikud tegevused jutuks ning paluda sõita ohutult, kuna see on kõikide autos istujate huvides. Vaatamata sellele, et juht võib kinnitada, et midagi ei juhtu ja teda võib usaldada, näitab siiski statistika, et õnnetusi ei tehta meelega, vaid kõik hindavad oma võimeid lihtsalt üle ja ei taju ohte.

  Heast autojuhist teebki väga hea juhi oskus ohuolukordasid ennetada ja ette näha.

  Räägiti ka, et vastupidiselt üldlevinud arusaamadele on kevadel-suvel õnnetuste arv suurem, kui talvel libedaga ja pimedal ajal. Põhjuseks jälle seesama kiiruse kasv ja oma võimete ülehindamine.

  Kõikidele liiklejatele sooviti südamele panna, et me ei saa vastutada teiste tegude eest, kuid me saame igaüks vastutada omaenda tegude eest. Kui me kõik teeksime kõik õigesti ja käituksime eeskujulikult, siis õnnetusi tekkida ei saakski!


   

  Kuula saadet R2 järelkuulamises: http://r2.err.ee/v/agenda/archive/c45738f6-b218-46ac-8c2e-886a10c73761/kes-liikluses-vastutab