Esmaspäevase liiklusteemalise saate kokkuvõte


 • Sellel nädalal pöörame me kõik ühiselt tähelepanu eeskujulikule ja korralikule liiklemisele. 2.-7 maini toimub Eeskujuliku liiklemise nädal. Nädala jooksul, esmaspäevast neljapäevani, keskenduvad erinevad veebifoorumid ja Raadio 2 hommikusaated liiklusteemadele, kus selle ala eksperdid ja liikluses osalejad oma kogemusi ja tähelepanekuid jagavad.

   

  Esmaspäev, 02.05 kell 08:11, R2 saade „Hommik!“

  Saatejuhid: Indrek Vaheoja ja Kaidor Kahar

  Külalised: Sven Kreek (TTK Transporditeaduskonna liiklusohutuse lektor) ja Siiri-Liisi Kraav (Perekasvatuse Instituudi tegevjuht)

   

  Esimese teemana oli täna arutelu all kõik laste liikluskasvatusega seonduv. Saatejuhid koos külalistega leidsid ühiselt, et väga suur osa laste liiklushoiakute tekkimisel on eelkõige vanematel, vanavanematel ja kogu ühiskonnal tervikuna. Lasteaias ja koolis küll õpetatakse turvalist liiklemist ja liiklusreegleid, kuid kui vanemad lasteaiast koos lapsega jooksevad punase tulega üle tee või peale kooli laps näeb täiskasvanuid bussi tagant üle tee kiirustamas, selle asemel, et lähima foorini jalutada, siis on osa kasvatuse mõjust juba luhta jooksnud. Kasu pole vaid keelamisest „Ära tee, nii ei tohi!“ vaid tuleb ka alati selgitada „Ära nii tee, seepärast et ...!“ ning loomulikult ise alati eeskuju näidata.

   

  Siiri-Liisi Kraavi sõnul peab laste liikluskasvatus algamagi kohe sünnist ja isegi kui laps on väike ja sõidab laste turvahallis, tuleb näidata oma käitumisega, et turvahalli rihmad peavad olema kinni (nagu hiljem ka lapse kasvades turvavööd), sest enne autoga sõitmist ei alustatagi. Sven Kreek omalt poolt lisas näitena koolis käivate laste puhul, et teel kodust kooli istutakse autos pilk telefoniekraanis ning kui vahel on vaja omapäi liigelda, siis avaneb lastele täiesti uus maailm ülekäiguradade ja valgusfooridega - mida enne pole isegi autoaknast nähtud! Nutiseadmete kasutamise osas jõuti ühisele arusaamisele, et kuigi tegemist on väga kasulike vidinatega ka meie igapäevaliikluses (näiteks GPS rakendused), siis ka siin saavad nii vanemad, kui terve ühiskond näidata, milline on ikkagi õige käitumine ja mitte tolereerida, et näiteks Inglismaal on alustatud tänavapostide polsterdamisega, et vaid telefoniekraane vaatavad inimesed vastu poste põrgates viga ei saaks!

   

  Kokkuvõtvalt jõuti kõik koos arusaamisele, et terve ühiskond tervikuna peaks käituma nii, nagu tahame et seda teeksid meie lapsed tulevikus ja seda muudatust tuleks alustada just nüüd ja kohe, sest vaid nii on võimalik tagada, et meie lapsed kes hommikul kooli lähevad ka turvaliselt õhtul taas koju jõuaksid.

   

  Kuula saadet R2 järelkuulamises: http://r2.err.ee/l/jarelkuulamine_uus (Liiklusteemaline osa oli eetris kohe teise saatetunni alguses, mis algab kell 08:00)